Co można pakować próżniowo?
Na przestrzeni ostatnich kilku lat urządzenia do pakowania próżniowego nazywane powszechnie zgrzewarkami czy też pakowarkami próżniowymi zdecydowanie zyskały na popularności. O ile jeszcze do niedawna znajdowały się przede wszystkim na wyposażeniu różnego rodzaju fabryk, przedsiębiorstw i sklepów, o tyle dziś coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego sprzętu na użytek własny w domu. I nic w tym dziwnego, bowiem próżniowe pakowanie niesie za sobą wiele korzyści. Zanim jednak zainwestujemy w pakowarki próżniowe, warto upewnić się co można pakować próżniowo.
Hermetyczne pakowanie żywności
Urządzenia do pakowania próżniowego swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim możliwości hermetycznego pakowania żywności, co ma na celu przedłużenie czasu jej przydatności do spożycia oraz utrzymaniu porządku w lodówce w zamrażalce. Jednak, czy każdy produkt spożywczy nadaje się do próżniowego pakowania, czy jednak jest coś, czego nie powinno się w ten sposób przechowywać? Co można pakować próżniowo? Okazuje się, że właściwie wszystkie, a przynajmniej zdecydowaną większość produktów można opakować przy pomocy pakowarki próżniowej. I tak też, hermetyczne pakowanie żywności to świetny sposób na przechowywanie mięsa i wędlin, ryb (surowych i wędzonych), owoców morza, warzyw, owoców, serów, bakalii i ziaren, gotowych posiłków (np. zup i sosów), wreszcie wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Należy jednak pamiętać, że termin przydatności do spożycia różni się w zależności od rodzaju żywności. Poza tym, niezbędne jest w tym przypadku odpowiednie urządzenie do pakowania próżniowego oraz folia/woreczki foliowe. Natomiast czy coś jeszcze (poza jedzeniem) można pakować próżniowo?
Próżniowe pakowanie odzieży i pościeli
Hermetyczne pakowanie żywności to jeden z lepszych (a może i najlepszy) sposób przechowywania produktów spożywczych i gotowych dań. Na tym jednak nie kończy się lista rzeczy, które można w ten sposób składować. W takim razie, co można pakować próżniowo poza wspomnianą już żywnością? Otóż próżniowe pakowanie odzieży i pościeli (kołder, poduch, kompletów poszew, koców, a także ręczników), których w danym czasie nie używamy to doskonała metoda na zmniejszenie ich objętości, a tym samym lepsze zagospodarowanie przestrzeni w garderobach, szafach i komodach. Warto przy tym nadmienić, że próżniowe pakowanie chroni materiały przed kurzem, roztoczami, sierścią zwierząt i wilgocią, a co za tym idzie zapobiega ich niszczeniu i umożliwia dłuższe użytkowanie. Do tego, na rynku dostępne są praktyczne i pojemne worki przeznaczone specjalnie do pakowania próżniowego odzieży i pościeli.